36DX343G015AF2B
Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer No:
36DX343G015AF2B
Datasheet:
36DX343G015AF2B
Description:
CAP ALUM 34000UF 15V SCREW
Voltage - Rated
15V
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Ratings
Size / Dimension
1.453" Dia (36.90mm)
Height - Seated (Max)
5.752" (146.10mm)
Tolerance
-10%, +75%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Capacitance
34000µF
Lead Spacing
0.500" (12.70mm)