36DX341F250AA2A
Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer No:
36DX341F250AA2A
Datasheet:
36DX341F250AA2A
Description:
CAP ALUM 340UF 250V SCREW
Tolerance
-10%, +50%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Capacitance
340µF
Lead Spacing
0.500" (12.70mm)
Polarization
Polar
Voltage - Rated
250V
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Ratings
Size / Dimension
1.453" Dia (36.90mm)
Height - Seated (Max)
2.252" (57.20mm)