36DX292F200EC2B
Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer No:
36DX292F200EC2B
Datasheet:
36DX292F200EC2B
Description:
CAP ALUM 2900UF 200V SCREW
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Voltage - Rated
200V
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Ratings
Size / Dimension
1.827" Dia (46.40mm)
Height - Seated (Max)
4.252" (108.00mm)
Tolerance
-10%, +50%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Capacitance
2900µF
Lead Spacing
0.752" (19.10mm)