36DX243G050BF2A
Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer No:
36DX243G050BF2A
Datasheet:
36DX243G050BF2A
Description:
CAP ALUM 24000UF 50V SCREW
Height - Seated (Max)
5.752" (146.10mm)
Tolerance
-10%, +75%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Capacitance
24000µF
Lead Spacing
0.875" (22.22mm)
Polarization
Polar
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Rated
50V
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Ratings
Size / Dimension
2.079" Dia (52.80mm)