36DX172F250BC2A
Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer No:
36DX172F250BC2A
Datasheet:
36DX172F250BC2A
Description:
CAP ALUM 1700UF 250V SCREW
Voltage - Rated
250V
Series
36DX
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Ratings
Size / Dimension
2.079" Dia (52.80mm)
Height - Seated (Max)
4.252" (108.00mm)
Tolerance
-10%, +50%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Capacitance
1700µF
Surface Mount Land Size
Part Status
Active
ESR (Equivalent Series Resistance)
Applications
General Purpose
Lead Spacing
0.875" (22.22mm)