36DX142F200BB2A
Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer No:
36DX142F200BB2A
Datasheet:
36DX142F200BB2A
Description:
CAP ALUM 1400UF 200V SCREW
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Lead Spacing
0.875" (22.22mm)
Polarization
Polar
Mounting Type
Chassis Mount
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Voltage - Rated
200V
Series
36DX
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Ratings
Size / Dimension
2.079" Dia (52.80mm)
Height - Seated (Max)
3.252" (82.60mm)
Tolerance
-10%, +50%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Capacitance
1400µF