36DE643G015BC2B
Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer No:
36DE643G015BC2B
Datasheet:
36DE643G015BC2B
Description:
CAP ALUM 64000UF 15V SCREW
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Polarization
Polar
Voltage - Rated
15V
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Ratings
Size / Dimension
2.079" Dia (52.80mm)
Height - Seated (Max)
4.252" (108.00mm)
Tolerance
-10%, +75%
Operating Temperature
-40°C ~ 95°C
Capacitance
64000µF
Surface Mount Land Size
Lead Spacing
0.875" (22.22mm)