36DE632G100BB2A
Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer No:
36DE632G100BB2A
Datasheet:
36DE632G100BB2A
Description:
CAP ALUM 6300UF 100V SCREW
Lead Spacing
0.875" (22.22mm)
Polarization
Polar
Voltage - Rated
100V
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Ratings
Size / Dimension
2.079" Dia (52.80mm)
Height - Seated (Max)
3.252" (82.60mm)
Tolerance
-10%, +75%
Operating Temperature
-40°C ~ 95°C
Capacitance
6300µF