36DE243G040BB2A
Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer No:
36DE243G040BB2A
Datasheet:
36DE243G040BB2A
Description:
CAP ALUM 24000UF 40V SCREW
Voltage - Rated
40V
Series
36DE
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Ratings
Size / Dimension
2.079" Dia (52.80mm)
Height - Seated (Max)
3.252" (82.60mm)
Tolerance
-10%, +75%
Operating Temperature
-40°C ~ 95°C
Capacitance
24000µF
Surface Mount Land Size
Part Status
Active
ESR (Equivalent Series Resistance)
Applications
General Purpose
Lead Spacing
0.875" (22.22mm)