36DE173G040AC2A
Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer No:
36DE173G040AC2A
Datasheet:
36DE173G040AC2A
Description:
CAP ALUM 17000UF 40V SCREW
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Voltage - Rated
40V
Series
36DE
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Ratings
Size / Dimension
1.453" Dia (36.90mm)
Height - Seated (Max)
4.252" (108.00mm)
Tolerance
-10%, +75%
Operating Temperature
-40°C ~ 95°C
Capacitance
17000µF
Surface Mount Land Size
Lead Spacing
0.500" (12.70mm)