36D253G075DC2B
Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer No:
36D253G075DC2B
Datasheet:
36D253G075DC2B
Description:
CAP ALUM 25000UF 75V SCREW
Product Parameter
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Voltage - Rated
75V
Series
36D
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Ratings
Size / Dimension
3.079" Dia (78.20mm)
Height - Seated (Max)
4.252" (108.00mm)
Tolerance
-10%, +75%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Capacitance
25000µF
Surface Mount Land Size
Part Status
Active
ESR (Equivalent Series Resistance)
Applications
General Purpose
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)