36D123G040BC2A
Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer No:
36D123G040BC2A
Manufacture:
Vishay / Sprague
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
36D123G040BC2A
Description:
CAP ALUM 12000UF 40V SCREW
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Voltage - Rated
40V
Series
36D
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Ratings
Size / Dimension
2.079" Dia (52.80mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
4.252" (108.00mm)
Tolerance
-10%, +75%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Capacitance
12000µF
Surface Mount Land Size
Part Status
Active
ESR (Equivalent Series Resistance)
Applications
General Purpose
Lead Spacing
0.875" (22.22mm)