SMCJ150CA-E3/9AT
TVS - Diodes
Manufacturer No:
SMCJ150CA-E3/9AT
Manufacture:
Vishay / Semiconductor - Diodes Division
Datasheet:
SMCJ150CA-E3/9AT
Description:
TVS DIODE 150V 243V DO214AB
In Stock
3500 pcs On sales
Product Parameter
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.2A
Package / Case
DO-214AB, SMC
Base Part Number
SMCJ
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Power Line Protection
No
Bidirectional Channels
Series
TransZorb®
Supplier Device Package
DO-214AB (SMCJ)
Packaging
Digi-Reel®
Voltage - Breakdown (Min)
167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
243V
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
150V