SMCJ11CA-E3/57T
TVS - Diodes
Manufacturer No:
SMCJ11CA-E3/57T
Manufacture:
Vishay / Semiconductor - Diodes Division
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
SMCJ11CA-E3/57T
Description:
TVS DIODE 11V 18.2V DO214AB
In Stock
1700 pcs On sales
Product Parameter
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Power Line Protection
No
Bidirectional Channels
1
Type
Zener
Capacitance @ Frequency
Series
TransZorb®
Supplier Device Package
DO-214AB (SMCJ)
Packaging
Digi-Reel®
Voltage - Breakdown (Min)
12.2V
Part Status
Active
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
18.2V
Applications
General Purpose
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
11V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
82.4A