SMCG33CA-E3/57T
TVS - Diodes
Manufacturer No:
SMCG33CA-E3/57T
Manufacture:
Vishay / Semiconductor - Diodes Division
Package:
DO-215AB, SMC Gull Wing
Datasheet:
SMCG33CA-E3/57T
Description:
TVS DIODE 33V 53.3V DO215AB
In Stock
1700 pcs On sales
Product Parameter
Mounting Type
Surface Mount
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
28.1A
Package / Case
DO-215AB, SMC Gull Wing
Base Part Number
SMCG
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Power Line Protection
No
Bidirectional Channels
1
Type
Zener
Capacitance @ Frequency
Series
TransZorb®
Supplier Device Package
DO-215AB (SMCG)
Packaging
Digi-Reel®
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Part Status
Active
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V
Applications
General Purpose
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V