SMCG30A-E3/57T
TVS - Diodes
Manufacturer No:
SMCG30A-E3/57T
Manufacture:
Vishay / Semiconductor - Diodes Division
Package:
DO-215AB, SMC Gull Wing
Datasheet:
SMCG30A-E3/57T
Description:
TVS DIODE 30V 48.4V DO215AB
Part Status
Active
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
48.4V
Applications
General Purpose
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
31A
Package / Case
DO-215AB, SMC Gull Wing
Base Part Number
SMCG
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Power Line Protection
No
Capacitance @ Frequency
Type
Zener
Supplier Device Package
DO-215AB (SMCG)
Series
TransZorb®
Unidirectional Channels
1
Packaging
Digi-Reel®
Voltage - Breakdown (Min)
33.3V