SMCG150A-E3/57T
TVS - Diodes
Manufacturer No:
SMCG150A-E3/57T
Manufacture:
Vishay / Semiconductor - Diodes Division
Package:
DO-215AB, SMC Gull Wing
Datasheet:
SMCG150A-E3/57T
Description:
TVS DIODE 150V 243V DO215AB
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Power Line Protection
No
Capacitance @ Frequency
Type
Zener
Supplier Device Package
DO-215AB (SMCG)
Series
TransZorb®
Unidirectional Channels
1
Packaging
Digi-Reel®
Voltage - Breakdown (Min)
167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
243V
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
150V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.2A
Package / Case
DO-215AB, SMC Gull Wing
Base Part Number
SMCG
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)