SMC3K54CA-M3/57
TVS - Diodes
Manufacturer No:
SMC3K54CA-M3/57
Manufacture:
Vishay / Semiconductor - Diodes Division
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
SMC3K54CA-M3/57
Description:
TVS DIODE 54VWM 87.1VC DO-214AB
Series
TransZorb®
Voltage - Breakdown (Min)
60V
Packaging
Cut Tape (CT)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
87.1V
Part Status
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
54V
Applications
General Purpose
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
34.4A
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)