SMBJ40AHE3/52
TVS - Diodes
Manufacturer No:
SMBJ40AHE3/52
Datasheet:
SMBJ40AHE3/52
Description:
TVS DIODE 40V 64.5V DO214AA
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.5V
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
9.3A
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Unidirectional Channels
1
Company Profile
SMBJ40AHE3/52 Relevant information
SMBJ10
SMBJ10
TVS DIODE 10V 17.85V DO214AA