SMBJ33AHE3/52
TVS - Diodes
Manufacturer No:
SMBJ33AHE3/52
Datasheet:
SMBJ33AHE3/52
Description:
TVS DIODE 33V 53.3V DO214AA
In Stock
2232 pcs On sales
Product Parameter
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package
DO-214AA (SMBJ)
Series
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Part Status
Discontinued at Digi-Key
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V
Applications
Automotive
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11.3A
Base Part Number
SMBJ
Company Profile
SMBJ33AHE3/52 Relevant information
SMBJ10
SMBJ10
TVS DIODE 10V 17.85V DO214AA