SMBJ24AHE3/52
TVS - Diodes
Manufacturer No:
SMBJ24AHE3/52
Datasheet:
SMBJ24AHE3/52
Description:
TVS DIODE 24V 38.9V DO214AA
In Stock
3720 pcs On sales
Product Parameter
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package
DO-214AA (SMBJ)
Series
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Part Status
Discontinued at Digi-Key
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
38.9V
Applications
Automotive
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
15.4A
Base Part Number
SMBJ
Company Profile
SMBJ24AHE3/52 Relevant information
SMBJ10
SMBJ10
TVS DIODE 10V 17.85V DO214AA