SMBJ15AHE3/52
TVS - Diodes
Manufacturer No:
SMBJ15AHE3/52
Datasheet:
SMBJ15AHE3/52
Description:
TVS DIODE 15V 24.4V DO214AA
Voltage - Breakdown (Min)
16.7V
Part Status
Discontinued at Digi-Key
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
24.4V
Applications
Automotive
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
24.6A
Base Part Number
SMBJ
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package
DO-214AA (SMBJ)
Series
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Unidirectional Channels
1
Company Profile
SMBJ15AHE3/52 Relevant information
SMBJ10
SMBJ10
TVS DIODE 10V 17.85V DO214AA