SMBG36CA-E3/52
TVS - Diodes
Manufacturer No:
SMBG36CA-E3/52
Package:
DO-215AA, SMB Gull Wing
Datasheet:
SMBG36CA-E3/52
Description:
TVS DIODE 36V 58.1V DO215AA
In Stock
3000 pcs On sales
Product Parameter
Package / Case
DO-215AA, SMB Gull Wing
Base Part Number
SMBG
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Power Line Protection
No
Bidirectional Channels
Series
TransZorb®
Supplier Device Package
DO-215AA (SMBG)
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Part Status
Active
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V
Applications
General Purpose
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10.3A