SMBG28A-E3/52
TVS - Diodes
Manufacturer No:
SMBG28A-E3/52
Manufacture:
Vishay / Semiconductor - Diodes Division
Package:
DO-215AA, SMB Gull Wing
Datasheet:
SMBG28A-E3/52
Description:
TVS DIODE 28V 45.4V DO215AA
In Stock
3000 pcs On sales
Product Parameter
Applications
General Purpose
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
13.2A
Package / Case
DO-215AA, SMB Gull Wing
Base Part Number
SMBG
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Power Line Protection
No
Capacitance @ Frequency
Type
Zener
Supplier Device Package
DO-215AA (SMBG)
Series
TransZorb®
Unidirectional Channels
1
Packaging
Digi-Reel®
Voltage - Breakdown (Min)
31.1V
Part Status
Active
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
45.4V