SMB10J36A-E3/52
TVS - Diodes
Manufacturer No:
SMB10J36A-E3/52
Datasheet:
SMB10J36A-E3/52
Description:
TVS DIODE 36V 58.1V DO214AA
Part Status
Active
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V
Applications
General Purpose
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
17.2A
Base Part Number
SMB10J
Power - Peak Pulse
1000W (1kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Series
TransZorb®
Voltage - Breakdown (Min)
40V