SMB10J15A-E3/52
TVS - Diodes
Manufacturer No:
SMB10J15A-E3/52
Manufacture:
Vishay / Semiconductor - Diodes Division
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
SMB10J15A-E3/52
Description:
TVS DIODE 15V 24.4V DO214AA
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Power Line Protection
No
Capacitance @ Frequency
Type
Zener
Supplier Device Package
DO-214AA (SMB)
Series
TransZorb®
Unidirectional Channels
1
Packaging
Digi-Reel®
Voltage - Breakdown (Min)
16.7V
Part Status
Active
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
24.4V
Applications
General Purpose
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
41A
Package / Case
Base Part Number
SMB10J
Power - Peak Pulse
1000W (1kW)