SMAJ530-E3/61
TVS - Diodes
Manufacturer No:
SMAJ530-E3/61
Manufacture:
Vishay / Semiconductor - Diodes Division
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
SMAJ530-E3/61
Description:
TVS DIODE 477V 760V DO214AC
Part Status
Last Time Buy
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
760V
Applications
General Purpose
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
477V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
400mA
Package / Case
DO-214AC, SMA
Base Part Number
SMAJ
Power - Peak Pulse
300W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Power Line Protection
No
Capacitance @ Frequency
90pF @ 1MHz
Type
Zener
Supplier Device Package
Series
TransZorb®
Unidirectional Channels
1
Packaging
Digi-Reel®
Voltage - Breakdown (Min)
530V
Company Profile
SMAJ530-E3/61 Relevant information
SMAJ10
SMAJ10
TVS DIODE 10V 17.85V DO214AC