SMAJ28CAHE3/5A
TVS - Diodes
Manufacturer No:
SMAJ28CAHE3/5A
Manufacture:
Vishay / Semiconductor - Diodes Division
Datasheet:
SMAJ28CAHE3/5A
Description:
TVS DIODE 28V 45.4V DO214AC
In Stock
7500 pcs On sales
Product Parameter
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
8.8A
Package / Case
DO-214AC, SMA
Base Part Number
SMAJ
Power - Peak Pulse
400W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Series
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Voltage - Breakdown (Min)
31.1V
Part Status
Discontinued at Digi-Key
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
45.4V
Company Profile
SMAJ28CAHE3/5A Relevant information
SMAJ10
SMAJ10
TVS DIODE 10V 17.85V DO214AC