SMAJ26AHE3/61
TVS - Diodes
Manufacturer No:
SMAJ26AHE3/61
Manufacture:
Vishay / Semiconductor - Diodes Division
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
SMAJ26AHE3/61
Description:
TVS DIODE 26V 42.1V DO214AC
Part Status
Discontinued at Digi-Key
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V
Applications
Automotive
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
9.5A
Package / Case
DO-214AC, SMA
Base Part Number
SMAJ
Power - Peak Pulse
400W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Power Line Protection
No
Capacitance @ Frequency
Type
Zener
Supplier Device Package
Series
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Unidirectional Channels
1
Packaging
Digi-Reel®
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Company Profile
SMAJ26AHE3/61 Relevant information
SMAJ10
SMAJ10
TVS DIODE 10V 17.85V DO214AC