SMAJ13CAHE3/61
TVS - Diodes
Manufacturer No:
SMAJ13CAHE3/61
Manufacture:
Vishay / Semiconductor - Diodes Division
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
SMAJ13CAHE3/61
Description:
TVS DIODE 13V 21.5V DO214AC
Packaging
Digi-Reel®
Voltage - Breakdown (Min)
14.4V
Part Status
Discontinued at Digi-Key
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
21.5V
Applications
Automotive
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
13V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
18.6A
Package / Case
DO-214AC, SMA
Base Part Number
SMAJ
Power - Peak Pulse
400W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Power Line Protection
No
Bidirectional Channels
1
Type
Zener
Capacitance @ Frequency
Series
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Supplier Device Package
Company Profile
SMAJ13CAHE3/61 Relevant information
SMAJ10
SMAJ10
TVS DIODE 10V 17.85V DO214AC