SM5S36ATHE3/I
TVS - Diodes
Manufacturer No:
SM5S36ATHE3/I
Manufacture:
Vishay / Semiconductor - Diodes Division
Package:
DO-218AC
Datasheet:
SM5S36ATHE3/I
Description:
TVS DIODE 36V 58.1V DO218AC
In Stock
3000 pcs On sales
Product Parameter
Capacitance @ Frequency
Supplier Device Package
DO-218AC
Type
Zener
Unidirectional Channels
1
Series
Automotive, AEC-Q101, PAR®
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Packaging
Digi-Reel®
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V
Part Status
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Applications
Automotive
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
62A
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Power - Peak Pulse
3600W (3.6kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Power Line Protection
No
Company Profile
SM5S36ATHE3/I Relevant information
SM5S10AHE3_A/I
SM5S10AHE3_A/I
TVS DIODE 10V 17V DO218AB