SM5S22ATHE3/I
TVS - Diodes
Manufacturer No:
SM5S22ATHE3/I
Manufacture:
Vishay / Semiconductor - Diodes Division
Package:
DO-218AC
Datasheet:
SM5S22ATHE3/I
Description:
TVS DIODE 22V 35.5V DO218AC
Part Status
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
22V
Applications
Automotive
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
101A
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
DO-218AC
Power - Peak Pulse
3600W (3.6kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Power Line Protection
No
Capacitance @ Frequency
Supplier Device Package
Type
Zener
Unidirectional Channels
1
Series
Automotive, AEC-Q101, PAR®
Voltage - Breakdown (Min)
24.4V
Packaging
Digi-Reel®
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
35.5V
Company Profile
SM5S22ATHE3/I Relevant information
SM5S10AHE3_A/I
SM5S10AHE3_A/I
TVS DIODE 10V 17V DO218AB