SA26A-E3/54
TVS - Diodes
Manufacturer No:
SA26A-E3/54
Manufacture:
Vishay / Semiconductor - Diodes Division
Package:
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet:
SA26A-E3/54
Description:
TVS DIODE 26V 42.1V DO204AC
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V
Part Status
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Applications
General Purpose
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11.9A
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Power - Peak Pulse
500W
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Power Line Protection
No
Capacitance @ Frequency
Supplier Device Package
DO-204AC (DO-15)
Type
Zener
Unidirectional Channels
1
Series
TransZorb®
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Company Profile
SA26A-E3/54 Relevant information
SA26
SA26
TVS DIODE 26V 44.21V DO204AC