1.5KE51A-E3/51
TVS - Diodes
Manufacturer No:
1.5KE51A-E3/51
Manufacture:
Vishay / Semiconductor - Diodes Division
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet:
1.5KE51A-E3/51
Description:
TVS DIODE 43.6V 70.1V 1.5KE
In Stock
1500 pcs On sales
Product Parameter
Type
Zener
Unidirectional Channels
1
Series
TransZorb®
Voltage - Breakdown (Min)
48.5V
Packaging
Bulk
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
70.1V
Part Status
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
43.6V
Applications
General Purpose
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
21.4A
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)