Y1691V0295BT9L
Resistor Networks, Arrays
Manufacturer No:
Y1691V0295BT9L
Manufacture:
Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group)
Package:
Radial - 3 Leads
Datasheet:
Y1691V0295BT9L
Description:
RES NTWRK 2 RES MULT OHM RADIAL
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Size / Dimension
0.295" L x 0.100" W (7.49mm x 2.54mm)
Power Per Element
100mW
Resistance (Ohms)
2k, 8k
Series
300144Z
Number of Resistors
2
Packaging
Bulk
Resistor-Ratio-Drift
±0.1ppm/°C
Tolerance
±0.1%
Height - Seated (Max)
0.330" (8.38mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Applications
Voltage Divider (TCR Matched)
Resistor Matching Ratio
±0.01%
Circuit Type
Voltage Divider
Supplier Device Package
Mounting Type
Through Hole
Temperature Coefficient
±0.2ppm/°C