Y00892K12000VR23R
Through Hole Resistors
Manufacturer No:
Y00892K12000VR23R
Manufacture:
Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group)
Package:
Radial
Datasheet:
Y00892K12000VR23R
Description:
RES 2.12K OHM 0.005% 0.6W RADIAL
Series
RNC90Y
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Features
Non-Inductive
Number of Terminations
2
Packaging
Strip
Supplier Device Package
Tolerance
±0.005%
Temperature Coefficient
Resistance
2.12 kOhms
Composition
Metal Foil
Part Status
Active
Failure Rate
R (0.01%)
Power (Watts)
0.6W
Package / Case
Radial
Size / Dimension
0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max)
0.336" (8.53mm)