Y0065350R000B0L
Through Hole Resistors
Manufacturer No:
Y0065350R000B0L
Manufacture:
Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group)
Package:
TO-204AA
Datasheet:
Y0065350R000B0L
Description:
RES 350 OHM 0.1% 10W TO204AA
Series
VHP-3
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Features
Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Number of Terminations
2
Packaging
Bulk
Supplier Device Package
Tolerance
±0.1%
Temperature Coefficient
±2ppm/°C
Resistance
350 Ohms
Composition
Metal Foil
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
10W
Package / Case
TO-204AA
Size / Dimension
1.530" L x 1.000" W (38.86mm x 25.40mm)
Height - Seated (Max)
0.340" (8.64mm)