MMA02040C3007JB300
Chip Resistor - Surface Mount
Manufacturer No:
MMA02040C3007JB300
Manufacture:
Vishay / Beyschlag
Package:
MELF, 0204
Datasheet:
MMA02040C3007JB300
Description:
RES 0.3 OHM 5% 2/5W MELF 0204
Series
MMA - Professional
Height - Seated (Max)
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Number of Terminations
2
Packaging
Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package
0204
Tolerance
±5%
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Resistance
300 mOhms
Composition
Thin Film
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
0.4W, 2/5W
Package / Case
MELF, 0204
Size / Dimension
0.055" Dia x 0.142" L (1.40mm x 3.60mm)