MCU08050C2701FP500
Chip Resistor - Surface Mount
Manufacturer No:
MCU08050C2701FP500
Datasheet:
MCU08050C2701FP500
Description:
RES SMD 2.7K OHM 1% 1/5W 0805
Power (Watts)
0.2W, 1/5W
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Tolerance
±1%
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Resistance
2.7 kOhms