MCU08050C1604FP500
Chip Resistor - Surface Mount
Manufacturer No:
MCU08050C1604FP500
Manufacture:
Vishay / Beyschlag
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
MCU08050C1604FP500
Description:
RES SMD 1.6M OHM 1% 1/5W 0805
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Composition
Thin Film
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
0.2W, 1/5W
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)
Series
MCU - Professional
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Features
Anti-Sulfur
Number of Terminations
2
Packaging
Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package
0805
Tolerance
±1%
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Resistance
1.6 MOhms