MCT06030D7151DPW00
Chip Resistor - Surface Mount
Manufacturer No:
MCT06030D7151DPW00
Datasheet:
MCT06030D7151DPW00
Description:
RES 7.15K OHM 0.5% 1/8W 0603
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Size / Dimension
0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Tolerance
±0.5%
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Resistance
7.15 kOhms