MCT06030D2260DP500
Chip Resistor - Surface Mount
Manufacturer No:
MCT06030D2260DP500
Manufacture:
Vishay / Beyschlag
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
MCT06030D2260DP500
Description:
RES 226 OHM 0.5% 1/8W 0603
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Resistance
226 Ohms
Composition
Thin Film
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)
Series
MCT - Professional
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Features
Anti-Sulfur
Number of Terminations
2
Packaging
Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package
0603
Tolerance
±0.5%
Temperature Coefficient
±25ppm/°C