MCS0402MD4990DE000
Chip Resistor - Surface Mount
Manufacturer No:
MCS0402MD4990DE000
Datasheet:
MCS0402MD4990DE000
Description:
RES SMD 499 OHM 0.5% 1/10W 0402
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Series
MCS AT - Professional
Height - Seated (Max)
0.015" (0.37mm)
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Packaging
Cut Tape (CT)
Tolerance
±0.5%
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Resistance
499 Ohms