MCS04020D3901DE000
Chip Resistor - Surface Mount
Manufacturer No:
MCS04020D3901DE000
Datasheet:
MCS04020D3901DE000
Description:
RES 3.9K OHM 0.5% 1/10W 0402
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)
0.015" (0.37mm)
Series
MCS - Professional
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Features
Anti-Sulfur
Packaging
Tape & Reel (TR)
Tolerance
±0.5%
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Resistance
3.9 kOhms
Composition
Thin Film
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
0.1W, 1/10W