MCS04020D1800DE000
Chip Resistor - Surface Mount
Manufacturer No:
MCS04020D1800DE000
Datasheet:
MCS04020D1800DE000
Description:
RES 180 OHM 0.5% 1/10W 0402
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)
0.015" (0.37mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Tolerance
±0.5%
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Resistance
180 Ohms
Power (Watts)
0.1W, 1/10W