MCS04020C5300DE000
Chip Resistor - Surface Mount
Manufacturer No:
MCS04020C5300DE000
Datasheet:
MCS04020C5300DE000
Description:
RES 530 OHM 0.5% 1/10W 0402
Product Parameter
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)
0.015" (0.37mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Tolerance
±0.5%
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Resistance
530 Ohms
Power (Watts)
0.1W, 1/10W