MCS04020C1022DE000
Chip Resistor - Surface Mount
Manufacturer No:
MCS04020C1022DE000
Manufacture:
Vishay / Beyschlag
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
MCS04020C1022DE000
Description:
RES 10.2K OHM 0.5% 1/10W 0402
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)
0.015" (0.37mm)
Series
MCS - Professional
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Features
Anti-Sulfur
Number of Terminations
2
Packaging
Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package
0402
Tolerance
±0.5%
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Resistance
10.2 kOhms
Composition
Thin Film
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
0.1W, 1/10W