MCA12060D2261BP100
Chip Resistor - Surface Mount
Manufacturer No:
MCA12060D2261BP100
Datasheet:
MCA12060D2261BP100
Description:
RES SMD 2.26K OHM 0.1% 1/4W 1206
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Features
Anti-Sulfur
Number of Terminations
2
Tolerance
±0.1%
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Resistance
2.26 kOhms