MCA12060D1652BP100
Chip Resistor - Surface Mount
Manufacturer No:
MCA12060D1652BP100
Manufacture:
Vishay / Beyschlag
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
MCA12060D1652BP100
Description:
RES SMD 16.5K OHM 0.1% 1/4W 1206
Packaging
Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package
1206
Tolerance
±0.1%
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Resistance
16.5 kOhms
Composition
Thin Film
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)
Series
MCA - Precision
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C