SFR16S0001622FR500
Through Hole Resistors
Manufacturer No:
SFR16S0001622FR500
Manufacture:
Vishay BC Components
Package:
Axial
Datasheet:
SFR16S0001622FR500
Description:
RES 16.2K OHM 1/2W 1% AXIAL
Series
SFR16S
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Features
Number of Terminations
2
Packaging
Cut Tape (CT)
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
±1%
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Resistance
16.2 kOhms
Composition
Metal Film
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Package / Case
Size / Dimension
0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)